Zioła pomocne w walce z próchnicą i chorobami dziąseł

Stomatologia

Korzystając z dobrodziejstw natury mamy możliwość poprawy zdrowia i kondycji naszych dziąseł i błony śluzowej. Dostępne na rynku farmaceutycznym zioła i preparaty mają wyjątkowe właściwości, wykorzystywane we współczesnej medycynie. O silnym działaniu ziół świadczy wzbogacanie ich ekstraktami  składu preparatów do higieny jamy ustnej. Zapoznaj się z listą substancji, których regularna suplementacja może przyczynić się do poprawy zdrowia Twojej jamy ustnej.

ZIELNIK STOMATOLOGICZNY – ZIOŁA, KTÓRE LECZĄ


  • Rumianek – ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Z tego względu pomocny jest przy leczeniu stanów zapalnych, ran, otarć, pleśniawek u dzieci oraz owrzodzeń. Często stosowany w formie naparów. Działanie uspokajające rumianku wykorzystywane jest przez Pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa oraz u dzieci w przebiegu bolesnego ząbkowania.

  • Tymianek – jego zielone listki mają działanie ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Polecany w przypadku chorób dziąseł i przyzębia, redukuje ilość periopatogenów w jamie ustnej ograniczając szerzenie się procesów zapalnych.

  • Kora dębu – pozyskiwana z dębu szypułkowego, należącego do rodziny bukowatych, powszechnie występuje w Polsce i w całej Europie. Jego kora (Quercus cortex) bogata jest w taniny, niezwykle pomocne w przypadku problemów z krwawiącymi dziąsłami. Wpływa na kondycję dziąseł poprawiając strukturę ich tkanek. To także źródło magnezu, wapnia oraz cynku, które wzmacniają strukturę szkliwa zębów. Zaleca się płukać jamę ustną naparem  kory dębu 3 razy w ciągu dnia.

  • Dzika róża – niezwykle bogate źródło witaminy C, której zawiera ok. 40 razy więcej niż owoce cytrusowe. Działa wzmacniająco na układ odpornościowy i naczynia krwionośne oraz przeciwzapalnie. Polecana w przypadku stanów zapalnych dziąseł i krwawień.

  • Lukrecja – roślina stosowana w chińskiej medycynie tradycyjnej ma ma działanie przeciwbakteryjne, powoduje redukcję powstawania kamienia nazębnego oraz przebarwień zębów. W jej składzie odkryto 20 aktywnych biologicznie związków należących głównie do flawonoidów i kumaryn. Hamują one wzrost bakterii próchnicotwórczych, m.in. Streptococcus mutans i Streptococcus sobrinus, jak również dwóch gatunków bakterii przyczyniających się do chorób przyzębia, tj. Porphyromonas gingivalis i Prevotella intermedia.

  • Szałwia – jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “salvere” – leczyć. Już w starożytności odkryto jej działanie, oceniane wówczas jako klucz do długowieczność – mówi lekarz stomatolog Renata Dąbrowska-Leśniak. Zawarte w szałwii taniny stanowią silną broń w walce z zakażeniami. Działają bowiem antyseptycznie i grzybobójczo, hamują rozmnażanie się bakterii odpowiedzialnych za rozwój infekcji w obrębie jamy ustnej. Skutecznie stosowana w przypadku bólu gardła, zapalenia migdałków, owrzodzeń czy pleśniawek. Równie dobrze poradzi sobie z opryszczką czy nawet anginą.

Zioła i substancje zawarte w roślinach mogą być naturalną alternatywą dla wielu leków sztucznie pozyskiwanych w warunkach laboratoryjnych. Zanim sięgniesz po lek, wypróbuj naturalnych sposób radzenia sobie z dolegliwościami ze strony dziąseł i przyzębia. Taka terapia może okazać się wystarczająca lub w niektórych przypadkach będzie dobrym uzupełnieniem tradycyjnego leczenia. Zawsze pamiętaj o skonsultowaniu swojego problemu z lekarzem, który dokona precyzyjnego badania oraz wskaże najbardziej optymalne działania terapeutyczne.

Oprócz ziół niezbędne są jednak okresowe wizyty u dentysty np. higienizacja jamy ustnej czyli ściąganie kamienia nazębnego. Warto zapoznać się także z tematami:

Previous Post
Hollywood Smile. Obiekt pożądania. 
Next Post
Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią poradzić?