Kiedy chronić życie antybiotykiem? Ryzyko IZW.

Stomatologia

Niektóre zabiegi z zakresu leczenia stomatologicznego mogą wymagać przyjęcia przez Pacjenta leku z grupy antybiotyków. Dlaczego procedura ta jest konieczna i kogo dotyczy? O tym przeczytasz na naszym blogu.

Jama ustna jest rezerwuarem wielu bakterii. Największe ich ilości znajdują się w płytce nazębnej, która odkłada się na powierzchni zębów wkrótce po ich szczotkowaniu. Codzienne czynności higienizacyjne, takie jak mycie czy nitkowanie zębów, a nawet spożywanie pokarmów prowadzą do mikrouszkodzeń przyzębia. W konsekwencji drobnoustroje dostają się do krwiobiegu wywołując u zdrowego człowieka czasową bakteriemię. Dla większości pacjentów nie jest to stan niebezpieczny, u niektórych natomiast może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.


KOGO DOTYCZY PROBLEM?

Problem dotyczy przede wszystkim pacjentów z wadami serca oraz przebytym infekcyjnym zapaleniem wsierdzia (IZW). Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (European Society of Cardiology, ESC) do grupy pacjentów wysokiego ryzyka, u których zaleca zastosowanie profilaktyki antybiotykowej zalicza następujące stany:

  • nabyte wady zastawkowe
  • wypadanie płatka zastawki mitralnej z niedomykalnością zastawki lub znacznym zgrubieniem płatków
  • wrodzone niesiniczne wady serca (z wyjątkiem ubytku przegrody międzyprzedsionkowej typu otworu wtórnego)
  • kardiomiopatia przerostowa
  • stan po przezskórnym zamknięciu ubytku przegrody międzyprzedsionkowej lub przetrwałego otworu owalnego (do 12 miesięcy od zabiegu)
  • przebyte infekcyjne zapalenie wsierdzia
  • protezy zastawkowe serca
  • operacyjnie wytworzone połączenia w krążeniu systemowym lub płucnym
  • złożone wrodzone sinicze wady serca

 


INNE CZYNNIKI RYZYKA

Do innych czynników, zwiększających ryzyko IZW należą: podeszły wiek, upośledzenie odporności (np. przewlekła steroidoterapia) oraz stany sprzyjające tworzeniu się skrzeplin na powierzchni uszkodzonego wsierdzia (np. nowotwory, białaczki, marskość wątroby, choroby zapalne jelit, toczeń rumieniowaty układowy). Do rozwoju IZW predysponują także różne sytuacje kliniczne związane ze zwiększonym ryzykiem wnikania bakterii do układu krążenia, tj. oparzenia, długotrwałe utrzymywanie kaniuli w naczyniach, hemodializy oraz – jak już wspomniano – procedury diagnostyczne bądź terapeutyczne w których może dojść do przerwania ciągłości błon śluzowych.


KARTA PACJENTA

W gabinetach Laserdent każdy Pacjent przed podjęciem leczenia wypełnia opracowaną przez naszych lekarzy „Kartę Pacjenta”. Umożliwia nam ona ocenę Państwa zdrowia oraz wdrożenie niezbędnych procedur w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Pierwszym etapem leczenia jest zazwyczaj dokładny przegląd zębów oraz usunięcie kamienia nazębnego.

 


 

Źródła:

  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2023,profilaktyka-infekcyjnego-zapalenia-wsierdzia-przed-zabiegami-stomatologicznymi.html
  • http://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/a/Premedication-or-Antibiotics
Previous Post
Warzywa i owoce, które szkodzą. Pestycydy – jak ich unikać?
Next Post
Braki zębowe – konsekwencje utraty jednego lub wielu zębów