Braki zębowe – konsekwencje utraty jednego lub wielu zębów.

Stomatologia

Braki zębowe mają negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Szkodzą nie tylko samej jamie ustnej, ale również ogólnemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu Pacjentów. Dowiedź się, jakie konsekwencje niesie za sobą brak zębów w jamie ustnej, dlaczego warto je uzupełniać i jakie metody odtwórcze można zastosować w konkretnych przypadkach leczenia protetycznego.


JAMA USTNA

Brak pojedynczego zęba w jamie ustnej z pozoru nie stanowi dużego problemu. Pojedynczy brak zęba niesie jednak za sobą ryzyko podrażniania przyzębia kęsami pokarmu, ranienia dziąseł i rozwoju przewlekłego stanu zapalnego. Dlatego też powinno się unikać sytuacji kiedy trzeba usunąć ząb.

Co więcej, w prawidłowych warunkach zgryzowych każdy ząb (poza ostatnimi) kontaktuje się z dwoma innymi we własnym łuku oraz z zębami w łuku sąsiednim. W przypadku braku sąsiada dochodzi do biernego poziomego lub pionowego przemieszczania zęba. Ząb lubi towarzystwo, w przypadku jego braku dąży do ponownego uzyskania kontaktu z innym zębem. Proces ten zwany efektem Godona sprawia, że ząb pozornie wydłuża się (wyrzyna) przekraczając linię łączącą guzki pozostałych zębów w łuku lub pochyla się w kierunku luki.

Ząb staje się za długi i przeszkadza w swobodnym zwarciu pozostałych zębów. Zjawisko to może doprowadzić do powstania przeszkody zgryzowej, zaburzeń zwarcia, rozwoju stanu zapalnego przyzębia (ból na nagryzanie) i w konsekwencji problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi poruszającymi żuchwą.

Pojedyncze braki zębowe uzupełnia się poprzez zastosowanie implantów zębowych, koron lub mostów protetycznych.


BRAKI ZĘBOWE A ZDROWIE OGÓLNE

Pacjenci o rozległych brakach zębowych mają często problemy z przyjmowaniem pokarmów. Braki dotyczą najczęściej zębów bocznych (przedtrzonowców i trzonowców), które odpowiadają za rozdrabnianie pokarmów. Długotrwałe niedożywienie doprowadza do niedoborów mikro i makroelementów oraz awitaminoz. Niedobory w organizmie rzutują na metabolizm i zdrowie Pacjenta.

Braki zębów bocznych uzupełnia się najczęściej poprzez zastosowanie protez szkieletowych lub akrylowych częściowych. Bezzębie uzupełnia się protezami akrylowymi całkowitymi. 


ZDROWIE PSYCHICZNE

Braki zębowe mają istotny wpływ na psychikę człowieka. Braki w odcinku estetycznym – przednim – są przyczyną wycofania z życia społecznego oraz traum wynikających z braku akceptacji przez środowisko. Braki zębów obniżają samoocenę, odciskając piętno na wielu aspektach życia codziennego.


 

Dobrze zaplanowane i starannie wykonane prace protetyczne odmieniają ludzkie życia, usprawniają funkcję jamy ustnej oraz poprawiają wygląd Pacjenta przywracając utraconą niegdyś pewność siebie.

Dowiedz się więcej na temat leczenia protetycznego w gabinecie Laserdent.

Poprzedni wpis
Kiedy chronić życie antybiotykiem? Ryzyko IZW.
Następny wpis
Instrukcja dbania o higienę jamy ustnej.