Warzywa i owoce kojarzą się ze źródłem zdrowia, mając znaczny wpływ na zdrowie człowieka. Niestety rolnictwo przemysłowe wiąże się ze stosowaniem pestycydów. W poniższym artykule prezentujemy owoce i warzywa najczęściej i najbardziej zanieczyszczone pestycydami.
Dbając o swoje zdrowie nie możemy zapomnieć o sile wpływu diety opartej o warzywa i owoce na nasz organizm. Ogólne zdrowie ma olbrzymi wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej, dlatego też wiele chorób ogólnoustrojowych może manifestować swoje pierwsze oznaki w jamie ustnej, czyli w rejonie największego zainteresowania lekarzy stomatologów. Dbając o dietę zadbasz też o zdrowie swojego przyzębia i błony śluzowej, które zależne jest od prawidłowego działania wielu układów naszego organizmu.
BADANIA NAUKOWE
EWG – Environmental Working Group – to amerykańska organizacja typu non-profit (niekierująca się osiągnięciem zysku a działająca na rzecz dobra publicznego), która w 2024 roku po raz kolejny opublikowała listę najbardziej skażonych pestycydami warzyw i owoców w USA.
„Brudna 12-tka” to lista produktów, w których substancje toksyczne gromadzą się w największych ilościach. Ranking tworzony jest w oparciu o badania tysięcy próbek warzyw i owoców wykonane przez amerykański Departament Rolnictwa i FDA (Food and Drug Administration – rządowa agencja Stanów Zjednoczonych zajmująca się kontrolą żywności).
Organizacje międzynarodowe FAO i WHO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowa Organizacja Zdrowia) również oceniły obecność pestycydów w żywności, będącą wynikiem ich intensywnego stosowania w rolnictwie. Określono progi tolerancji, które są maksymalnymi, dopuszczalnymi pozostałościami pestycydów w produkcie. Unia Europejska wprowadziła limity, których przekroczenie nakazuje wyeliminowanie serii danego produktu z obrotu w handlu. Regulacje i limity maksymalnej dopuszczalnej zwartości pestycydów w owocach i warzywach na rynku Unii Europejskiej są co roku rewidowane.
Warzywa i owoce najbardziej skażone pestycydami w roku 2024
Wg EWG spośród 46 produktów uwzględnionych w naszej analizie, te 12 owoców i warzyw było najbardziej zanieczyszczonych pestycydami
1. truskawki, 2. szpinak, 3. Jarmuż, kapusta włoska i gorczyca, 4. winogrona, 5. brzoskwinie, 6. gruszki, 7. nektaryny, 8. jabłka, 9. Papryka słodka i ostra, 10. wiśnie, 11. borówki, 12. zielona fasolka
Najważniejsze informacje o „brudnej dwunastce”:
- W tych 12 warzywach i owocach znaleziono łącznie 209 pestycydów.
- We wszystkich 12 produktach, 95 procent próbek zawierało pestycydy. Ponad 90 procent próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i winogron dało wynik pozytywny na obecność pozostałości dwóch lub więcej pestycydów.
- Ponad 50 pestycydów wykryto w próbkach każdego produktu z Brudnej Dziesiątki, z wyjątkiem wiśni.
- Najwięcej pestycydów znaleziono w jarmużu, kapuście włoskiej i musztardzie, z 103 pojedynczymi chemikaliami znalezionymi w produktach z tej kategorii. Następne w kolejności były ostra papryka i papryka, z 101 pestycydami.
- Wszystkie produkty na liście brudnej dwunastki miały co najmniej jedną próbkę z co najmniej 13 pestycydami – a niektóre miały ich aż 23.
- Neurotoksyczny insektycyd fosforoorganiczny acefat, zakazany do stosowania w fasolce szparagowej w 2011 roku, został wykryty w sześciu procentach próbek tej uprawy.
Warzywa i owoce z najmniejszą zawartością pestycydów
Równolegle z „Brudną 12” publikowana jest lista „Czystej 15”, czyli zbiór warzyw i owoców, pośród których częstotliwość zanieczyszczenia pestycydami jest bardzo niewielka. To produkty, które można spożywać bez obaw o kontaminację środkami chemicznymi.
1. awokado, 2. kukurydza, 3. ananas, 4. cebula, 5. papaya, 6. groszek mrożony, 7. szparagi, 8. Melon miodowy, 9. Kiwi, 10. kapusta, 11. melon zwykły, 12. grzyby 13. mango, 14. słodkie ziemniaki, 15. marchewka
Kilka najważniejszych informacji o „czystej 15-nastce”
- Prawie 65 procent próbek owoców i warzyw z listy nie zawierało wykrywalnych pozostałości pestycydów.
- Awokado i słodka kukurydza były najczystszymi produktami – mniej niż 2 procent próbek każdego z nich zawierało wykrywalne pestycydy.
- Nieco ponad 10 procent próbek owoców i warzyw z listy zawierało pozostałości dwóch lub więcej pestycydów.
- Żadna próbka z pierwszych sześciu pozycji nie wykazała obecności więcej niż trzech pestycydów.
WPŁYW PESTYCYDÓW NA ZDROWIE DZIECKA
Cześć z pestycydów wciąż stosowanych w wielu krajach ma zdolność przenikania przez barierę krew-łożysko oraz do mleka matki. W przeprowadzonych badaniach stwierdzono w mleku stężenie pestycydów, które może wpłynąć na wzrost ryzyka poronienia, zmniejszoną wagę i wzrost noworodka, nieprawidłowości w rozwoju, niższą inteligencję i zmiany w zachowaniu. Ponadto, efektem kontaktu z pestycydami może być podwyższona zachorowalność na białaczkę i inne choroby nowotworowe.
WPŁYW PESTYCYDÓW NA DOROSŁEGO CZŁOWIEKA
Choć karcinogenny wpływ pestycydów na organizm człowieka nie został niepodważalnie udowodniony, upatruje się ich rolę w rozwoju raka prostaty oraz płuc. Szczególnie narażone są osoby pracujące w przemyśle rolniczym mające bezpośredni kontakt z wysokim stężeniem tych substancji i ich oparów. Cześć ze środków stosowanych w czasie uprawy uszkadza układ nerwowy gryzoni, na których wykonuje się badania naukowe oceniane ryzyko ich stosowania. Dlatego podejrzewa się wpływ pestycydów na rozwój chorób neurologicznych człowieka, w tym choroby Alzheimera, Parkinsona oraz stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Co więcej mogą mieć one wpływ na układ immunologiczny, hormonalny, rozwój astmy alergiczny i zaburzenia pracy tarczycy.
JAK CHRONIĆ ZDROWIE?
Jeśli nieznane jest nam źródło pochodzenia pożywienia, należy ograniczyć jego spożycie. Warzywa i owoce z „Brudnej 12” w ponad 95% zawierały wykrywalny poziom pestycydów, który szkodzi naszemu zdrowiu na wielu płaszczyznach. Należy wybierać produkty BIO lub pochodzące bezpośrednio z domowej uprawy.
Do sprawdzonych domowych sposobów oczyszczenia warzyw z części substancji chemicznych zaliczyć można naprzemienne ich płukanie w środowisku kwaśnym (na 1L wody pół szklanki octu lub 2-3 łyżki kwasku cytrynowego – kilka minut) i zasadowym (na 1L wody 1 łyżka sody kuchennej – 10 min) oraz następnie dokładne ich opłakiwanie pod bieżąca woda. Na rynku dostępne są również ozonatory wody, które poprzez emisję ozonu oczyszczają pożywienie z drobnoustrojów i części substancji chemicznych.
Mycie owoców i warzyw może częściowo zredukować zawartość pestycydów. Podobnie jak obranie ze skórki dla niektórych owoców.
Źródła: