Pogotowie dentystyczne – ból zęba

Boli Cię ząb i szukasz pilnej pomocy?

Pojawienie się bólu zęba jest świadectwem postępującej próchnicy, zapalenia miazgi tkwiącej w jego wnętrzu lub tkanek go otaczających. Charakter bólu świadczy o zaawansowaniu problemu. Pojawienie się pierwszych doznań bólowych jest momentem, w którym należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem. Pogotowie dentystyczne Laserdent przyjmuje w nagłych przypadkach bólów zęba.

RODZAJE BÓLU ZĘBA:

NIEZBĘDNA INTERWENCJA:

zdrowy ząb

Zdrowy ząb nie reaguje na większość fizjologicznych bodźców pochodzących z pożywienia, tj. wysokie i niskie temperatury czy słodkie pokarmy. Zdrowa warstwa szkliwa skutecznie chroni ząb przed wpływem bodźców zewnętrznych.

Ząb nie wymaga interwencji lekarza. Zdrowe zęby można wzmacniać poprzez lakierowanie.

nadwrażliwość

Nadwrażliwy ząb reaguje żywo podczas spożywania pokarmów o skrajnych temperaturach lub mocno słodkich. Przeszywający ból pojawia się tylko podczas działania bodźca. Po ustąpieniu bodźca ustępuje również ból. Świadczy to o uszkodzeniu powierzchni szkliwa, próchnicy lub obnażeniu szyjek zębowych.

Próchnica postępuje z czasem. Leczenie często wymaga założenia leków a dopiero następnie wypełnienia kompozytowego.

delikatny ból zęba

Ząb, który zaczyna boleć pomimo braku działania bodźca świadczy o początkowym etapie zapalenia miazgi. Ból charakterystyczny dla zapalenia miazgi jest samoistny i stały. Co więcej mocno ciepłe pokarmy wzmagają odczucia bólowe. Zapalenie miazgi jest procesem nieodwracalnym, ząb wymaga interwencji lekarza.

Ząb wymaga rozpoczęcia leczenia kanałowego nawet jeśli ból ustąpi po spożyciu leków przeciwbólowych. Czas działa na niekorzyść Pacjenta.

silny ból zęba

Samoistny, silny ból zęba, pulsujący, promieniujący do skroni, ucha czy szyi świadczy o zaawansowanym zapaleniu miazgi. Ból taki nasila się w poziomej pozycji ciała, niska temperatura może go delikatnie łagodzić, zmusza Pacjenta do spożycia leków przeciwbólowych.

Ząb wymaga szybkiej interwencji lekarza, rozpoczęcia leczenia kanałowego lub jego usunięcia.

ustąpienie bólu zęba, ból podczas nagryzania

Ustąpienie bólu zęba po epizodzie silnych dolegliwości świadczy o martwicy miazgi zęba. Nieleczona martwica miazgi może doprowadzić do zgorzeli miazgi zęba, która jest stanem niebezpiecznym dla zdrowia a nawet życia Pacjenta. Co więcej prowadzi do zapalenia tkanek otaczających ząb, co charakteryzuje się bólem podczas nagryzania.

Na podstawie zdjęcia RTG lekarz podejmie dezycję o możliwości przeprowadzenia leczenia kanałowego lub konieczności usunięcia zęba.

Potrzebujesz szybkiej pomocy?

Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym umówieniu terminu wizyty skontaktuj się z nami telefonicznie.

Pojawienie się silnego obrzęku, objawów ogólnych w postaci podwyższonej temperatury, dreszczy i uczucia rozbicia są świadectwem silnego zaawansowania procesów chorobowych i mogą wymagać leczenia wielospecjalistycznego a nie tylko nagłej interwencji pogotowia dentystycznego.