Hollywood Smile. Obiekt pożądania. 

Posiadanie równego, białego uśmiechu, prężnie wypromowane przez światowe media stało się kolejnym synonimem piękna i sukcesu. Idealne uśmiechy atakują nas z każdej okładki, reklamy czy filmu. Czy osiągnięcie Hollywood Smile jest możliwe? Jak sprawić, by nasze dzieci miały piękne uśmiechy i jak udoskonalić własny?

Na percepcję uśmiechu składa się wiele czynników. Zęby charakteryzują się kształtem, barwą i ułożeniem. Nie bez znaczenia jest budowa anatomiczna naszej twarzy, kształt szczęki i żuchwy w których osadzone są nasze zęby oraz kształt ust.


HARMONICZNE USTAWIENIE ZĘBÓW

O ile możliwość ingerencji lekarzy w obrębie kości jest bardzo ograniczona, mamy pewien wpływ na jej prawidłowy wygląd i kształt już na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Zwężenia szczęki i żuchwy, nieprawidłowa ich wielkości i kształt często występują wśród młodzieży. Brak wystarczającej ilości kośćca powoduje stłoczenia, wyrzynanie się zębów w nieprawidłowej pozycji lub miejscu. Sytuacja taka wymaga dość żmudnego i przeważnie ciężko znośnego leczenia ortodontycznego.

Problem ten można ograniczyć dbając już od wczesnego dzieciństwa o pozornie błahe czynności naszych pociech. Za niezwykle istotne medycyna uznała oddychanie dzieci przez nos. Turbulentny przepływ powietrza przez zatoki wpływa na ich wzrost, rozwijając kości twarzoczaszki, w tym szczęki. Podobny, zbawienny wpływ ma spożywanie twardych pokarmów, które wywołując obciążenia stymulują wzrost tkanek twardych. Należy możliwie szybko ograniczać ssanie smoczka oraz eliminować nawyki ssania kciuka lub troczków, które deformują wyrostki zębodołowe i powodują wychylanie zębów przednich ku przodowi.

Przestrzegając powyższych zasad oraz eliminując przetrwałe nawyki, kości rozwijają się w prawidłowym tempie zwiększajac prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało piękny, szeroki i równy uśmiech. Nie każde stłoczenie wynika jednak ze złych nawyków, genetyka często odgrywa pierwszorzędną rolę. Leczenie ortodontyczne jest metodą – wyjściem z sytuacji, które umożliwia poszerzenie szczęki i ustawienie zębów w prawidłowe łuki.


BARWA ZĘBÓW – USUWANIE KAMIENIA I WYBIELANIE

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem postrzegania uśmiechu jest barwa zębów, zależna od wpływu wielu czynników. Niejednokrotnie to właśnie ona decyduje o tym, jak bardzo atrakcyjny jest nasz uśmiech a profesjonalne zabiegi higienizacyjne oraz wybielanie zębów potrafią przynieść spektakularne efekty również w sytuacji, gdy zęby nie są ustawione w idealnie równe łuki. Biel zębów rozświetla nasz wizerunek, odejmuje lat i potrafi odmienić wygląd całej twarzy.

Usuwanie kamienia, przebarwień oraz osadów nikotynowych jest możliwe dzięki zabiegom, takim jak skaling oraz piaskowanie zębów. Dzięki nim pozbędziemy się również złogów nazębnych gromadzących się na powierzchniach stycznych zębów, które w największym stopniu wpływają na utratę estetyki uśmiechu.

 


EFEKT WOW – LICÓWKI

W przypadku trwałych przebarwień, pęknięć szkliwa lub złamań zębów na ratunek przychodzi wykonanie licówek – zastąpienie powierzchniowej warstwy zęba innym materiałem – kompozytem lub porcelaną. O ile wykonanie licówki kompozytowej wiąże się najczęściej tylko z potrzebą delikatnego zmatowienia szkliwa i nałożenia warstwy materiału na ząb, o tyle wykonanie licówki porcelanowej wymaga już większej ingerencji w tkanki twarde zęba. Współczesne materiały wykorzystywane w stomatologii charakteryzują się szeroką paletą barw a ich właściwości fizyczne dają szansę osiągnięcia trwałych efektów.


HOLLYWOOD SMILE

Piękne, idealne uśmiechy wielkiego ekranu to najczęściej praca specjalistów wielu dziedzin stomatologii, współczesna medycyna daje nam bowiem niemal nieograniczone możliwości odtwarzania piękna lub tworzenia go na nowo. Hollywood, kolebka wielkich marzeń o osiąganiu ideałów, stworzyło ponadczasowy wzorzec uśmiechu, który od dekad trwa jako nieskazitelny schemat perfekcji – Hollywood Smile.

Previous Post
Nie bądź ofiarą medycyny estetycznej.
Next Post
Zioła pomocne w walce z próchnicą i chorobami dziąseł