Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią poradzić?

Autorzy: Wiktor Leśniak
Stomatologia

Nadwrażliwość zębów objawia się silnym, bardzo nieprzyjemnym, przeszywającym bólem. Jest związana z nagłym bodźcem działającym na ząb – najczęściej bardzo niską lub wysoką temperaturą. Czasami pojawia się również w czasie mycia zębów lub ich nitkowania.

PRZYCZYNY NADWRAŻLIWOŚCI

Do najczęstszych przyczyn nadwrażliwości należą:

  • próchnica zębów
  • pęknięcia powierzchni szkliwa zębów
  • złamania zębów
  • zniszczona powierzchnia starych wypełnień
  • choroby dziąseł
  • obnażone korzenie zębów

SKĄD BIERZE SIĘ NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW?

Każdy ząb pokryty jest z zewnątrz dwoma rodzajami tkanek – szkliwem powyżej dziąsła oraz cementem na calej długości korzenia. Pod tymi tkankami znajduje się zębina, która charakteryzuje się budową kanalikową. Wewnątrz kanalików znajdują się m.in. nerwy oraz płyn kanalikowy. Jeśli dojdzie do uszkodzenia szkliwa lub powierzchni cementu bodźce docierają bezpośrednio do kanalików drażniąc znajdujące się w nich zakończenia nerwów oraz zmieniając ciśnienie płynu kanalikowego.


NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW MOŻNA LECZYĆ

Jest wiele metod radzenia sobie z nadwrażliwością. W zależności od przyczyny jej pojawiania się postępowanie będzie inne.

Pasty do zębów zwalczające nadwrażliwość – stosowane przy umiarkowanej nadwrażliwości pojawiającej się okresowo, tylko przy zadziałaniu silnych bodźców. Zawierają one substancje, które blokują kanaliki wytrącając się wewnątrz ich światła. Ich regularne stosowanie ograniczy częstotliwość epizodów bólu.

Lakierowanie zębów – polega na pokryciu pędzelkiem wszystkich powierzchni zębów warstwą lakieru o grubości 1,5-2,0 µm, o optymalnym stężeniu fluoru. Fluor jest uwalniany stopniowo, w sposób powolny, zapewniając optymalną podaż jonów fluorkowych. Wpływa to hamująco na demineralizację, a aktywująco na remineralizację drobnych ubytków szkliwa. Wzmocnienie powierzchni szkliwa redukuje nadwrażliwość.

TEETHMATE™ DESENSITIZER – preparat do zwalczania nadwrażliwości z powodzeniem stosowany w gabinetach Laserdent. Podczas jego aplikacji w strukturze zęba dochodzi do reakcji chemicznej z wytworzeniem hydroksyapatytu będącego naturalnym budulcem zęba. Jest stosowany w terapii nadwrażliwości zębów, poprzez trwałe i biozgodne zamykanie kanalików zębinowych, a także w leczeniu mikropęknięć w strukturze szkliwa.

Korona protetyczna – stosowana w leczeniu nadwrażliwości zębów bardzo zniszczonych przez postępującą próchnicę.

Leczenie kanałowe – jest radykalną metodą leczenia nadwrażliwości pojedynczego zęba. Stosowana w przypadkach, gdy inne metody zawodzą a uciążliwa nadwrażliwość zęba nie ustaje.


 

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest najłatwiejszą metodą zapobiegania rozwoju nadwrażliwości zębów. Niezbędna jest także okresowe usuwanie złogów i kamienia nazębnego. Jeśli problem leży głębiej należy go leczyć stosując jedną z wyżej wymienionych metod. W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem 🙂

Autor

  • Lekarz stomatolog oraz certyfikowany lekarz medycyny estetycznej Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Medycyna Estetyczna. Stomatologia estetyczna jest jego zamiłowaniem. Z determinacją dba o każdy szczegół swojej pracy, spełniając marzenia pacjentów o pięknym uśmiechu. Wykorzystuje nowoczesne metody zachowania piękna przywracając młodość skóry twarzy i spowalniając procesy starzenia.