Wybielanie zębów – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Myślisz o wybielaniu zębów a w głowie rodzi się wiele nurtujących pytań? Na bazie najczęściej zadawanych pytań przez naszych Pacjentów przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdziesz wiele przydatnych informacji. Pacjenci coraz częściej decydują się na jaśniejszą wersję swojego uśmiechu, zabieg wybielania stał się jednym z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej ostatnich lat. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu!


KLUCZOWE INFORMACJE

 • Wybielanie przeprowadza się wyłącznie w obrębie powierzchni licowych (wargowych i policzkowych).
 • Zęby poddane zabiegowi powinny być wolne od osadów i kamienia. Czasem przez zabiegiem konieczne jest wykonanie zabiegów higienizacyjnych czyli usunięcie kamienia nazębnego.
 • Wybielaniu ulegną wyłącznie naturalne tkanki zęba. Nie wybielą się wypełnienia kompozytowe. Jeżeli istnieją w odcinku przednim (widocznym podczas uśmiechu) może zaistnieć konieczność ich wymiany ze względów estetycznych.
 • Zabieg trwa około 2 godzin.
 • Przed właściwym wybielaniem dziąsła zostaną zabezpieczone płynnym, światłoutwardzalnym materiałem (płynny koferdam).
 • Po wybielaniu przez okres minimum 14 dni należy ściśle utrzymywać „białą dietę” – unikać wszelkich pokarmów zawierających w swoim składzie silne barwniki. W Laserdent pacjent po zabiegu otrzymuje ulotkę z wszelkimi zaleceniami i rozpisem „białej diety”. Przez ten okres dochodzi do stabilizacji koloru oraz remineralizacji szkliwa, które jest wyjątkowo podatne na absorpcję barwników.
 • Po tym czasie można stopniowo włączać produkty spoza białej listy, niemniej długość utrzymania efektu wybielenia zależy od nawyków żywionych i higienicznych pacjenta. Jest to okres inny dla każdego Pacjenta, a wynosi najczęściej 6-12-24 m-cy.
 • Wybielając zęby przed ważną uroczystością, na której trudno będzie utrzymać zasady „białej diety” (spożycie czerwonego wina, barszczu podczas Wigilii) należy zaplanować zabieg z minimum trzytygodniowym zapasem czasu.
 • Po zabiegu przez okres 1 – 3 dni może utrzymywać się przejściowa nadwrażliwość zębów. Należy wówczas unikać bardzo zimnych i gorących pokarmów. Czasem istnieje konieczność zażycia leku przeciwbólowego w pierwszej dobie po zabiegu.
 • Zęby wybielane w przeszłości wybielają się mocniej, aniżeli przy pierwszorazowym przeprowadzaniu zabiegu.
 • Procedura przeprowadzona w ten sam sposób u dwóch różnych Pacjentów da podobny lub rożny efekt, który zależy od urody zębów danej osoby.
 • Zabieg można powtórzyć po okresie 6 miesięcy. Celem utrzymania bieli procedurę należy powtarzać, rzadko jednak zęby zupełnie wracają do barwy wyjściowej.
 • Po zabiegu warto stosować dostępne na rynku pasty wybielające, które ograniczą powstawanie powierzchownych przebarwień.

JAK ZĘBY STAJĄ SIĘ JAŚNIEJSZE?

Wybielenie zębów – bez względu na użytą metodę opiera się zawsze o ten sam proces. Pod wpływem zastosowanej technologii dochodzi do pękania wiązań chemicznych w obrębie substancji barwnych zębiny (zębina – tkanka znajdująca się bezpośrednio pod szkliwem, która w znacznym stopniu determinuje odcień zęba). Pękanie długich łańcuchów i podział ich na krótsze umożliwia usunięcie przebarwień ze struktury zęba co skutkuje wybieleniem – rozjaśnieniem zęba.


TECHNIKA WYBIELANIA

We wszystkich stosowanych metodach używany jest żel wybielający, dodatkowo źródło energiilaser lub lampa (w najnowszych urządzeniach lampa wraz z ultradźwiękami). Dzięki zastosowaniu źródła energii dochodzi do aktywacji żelu, wzrostu jego penetracji i działania. Umożliwia to osiągniecie świetnych rezultatów już przy pierwszej serii zabiegu. W gabinetach Laserdent wybielamy każdą dostępną na rynku metodą – nakładkową, laserową i lampą LED.

Największą popularnością cieszy się obecnie najnowsza generacja amerykańskiej lampy Beyond® – Polus Advanced – użycie lampy wzbogaconej o technologię ultradźwiękową i przeprowadzenie procedury zgodnie z wytycznymi producenta (trzykrotna aplikacja żelu i trzykrotne naświetlanie) gwarantuje osiągniecie efektu wybielenia. Dowiedz się więcej informacji na temat wszystkich metod wybielania zębów w Laserdent i umów się na zabieg.

Previous Post
Pacjentka w ciąży a wizyta u dentysty
Next Post
Szczoteczka soniczna vs manualna – porównanie skuteczności mycia zębów