Nie bądź ofiarą medycyny estetycznej.

Medycyna estetyczna jest to gałąź medycyny, której działania podlegają często szerokiej i niestety uzasadnionej krytyce. Nadkorekcja – bo o tym mowa – jest niepożądanym efektem – polega na nadaniu twarzy nienaturalnych rysów najczęściej poprzez podskórne podanie zbyt dużej ilości preparatów medycznych, takich jak usieciowany kwas hialuronowy lub toksyna botulinowa. Nie bez znaczenia jest również technika i miejsce podania, które decydują o finalnym efekcie.


TYTUŁEM WSTĘPU

Jeśli Pacjentka lub Pacjent korzysta z zabiegów medycyny estetycznej po raz pierwszy – lekarz powinien przeprowadzić szczegółową rozmowę, w której pozna oczekiwania co do efektów estetycznych od przyszłych zabiegów, oceni typ skóry oraz jej potrzeby, zdiagnozuje problem i zaproponuje optymalny schemat leczenia i przeprowadzenia kolejnych zabiegów.

Kwas hialuronowy to magiczna substancja chemiczna, której jedna cząsteczka może wiązać aż 250 cząsteczek wody. Dlatego używany jest nie tylko jako wypełniacz do eliminacji zmarszczek, ubytków tkanki podskórnej, poprawy konturu twarzy lub kształtu ust, ale również do nawilżenia skóry, poprawy jej kondycji i stymulacji produkcji własnego, nowego kolagenu. Podanie zbyt dużej ilości kwasu, który po zabiegu zwiąże dodatkową, ogromną ilość cząsteczek wody może doprowadzić do nadkorekcji – uzyskania nienaturalnego efektu, najczęściej niepożądanego przez Pacjentki i Pacjentów.


NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Podawanie kwasu hialuronowego wymaga od lekarza doskonałej wiedzy medycznej, wyobraźni i zmysłu artystycznego, znajomosci praw fizyki oraz świetnych zdolności manualnych. Lekarz dentysta to lekarz zabiegowy, czyli taki, który całą swoją pracę opiera na manualnych, precyzyjnych i wymagających estetyki działaniach w obrębie bardzo małego pola zabiegowego. Strzykawka i igła to nieodzowny element jego pracy. Jest to również nieodzowny element zabiegów z medycyny estetycznej i stanowi główne jej narzędzie.

usta

Należy pamiętać również o tym, że osoby nieposiadające wykształcenia medycznego (niebędące lekarzami) nie mogą w świetle prawa wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej naruszających ciągłość tkanek – a wiec wszelkich zabiegów z użyciem igły (botoks, wypełniacze, mezoterapia). Rosnąca ilość powikłań po zabiegach wykonanych przez nieuprawnione do tego osoby świadczy o brawurze i ignorancji, ale przede wszystkim o niewiedzy oraz nieznajomości anatomii.


WEEKENDOWE SZKOLENIE CZY DEDYKOWANE STUDIA

Medycyna estetyczna to bardzo szerokie i wieloaspektowe zagadnienie. Jego dogłębne poznanie wymaga uzyskania tytułu lekarza oraz skończenia licznych szkoleń lub wielomiesięcznych studiów podyplomowych z jej zakresu. Takie studia można odbyć w prywatnych szkołach na terenie kraju lub w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym po przejściu przez proces rekrutacyjny i rozmowę kwalifikacyjną. Przed wyborem miejsca wykonywania przyszłych zabiegów warto zweryfikować uzyskane przez daną osobę uprawnienia.


JAKOŚĆ PREPARATÓW

Jednym z elementów decydującym o efektach uzyskiwanych w medycynie estetycznej jest jakość używanych preparatów, sposób ich przygotowania i przechowywania. Nie każdy kwas hialuronowy jest odpowiedni do danej okolicy twarzy lub danego wielu. Botoks natomiast to roztwór przygotowywany bezpośrednio przez lekarza. Nie należy ulegać wyjątkowo niskim cenom tego zabiegu. Często atrakcyjna cena idzie w parze z większym – nieprawidłowym rozcieńczeniem substancji. Efekty uzyskane z użyciem rozcieńczonego botoksu mogą być zadowalające przez pewien okres po zabiegu, niestety utrzymują się znacznie krócej.


 

Medycyna estetyczna to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny, za której pomocą można uzyskać spektakularne efekty odmłodzenia, poprawy jakości i gęstości skóry. Decyzję co do wyboru gabinetu należy jednak podjąć bardzo świadomie, biorąc pod uwagę ryzyko, jakie może kryć się za wyjątkowo atrakcyjnymi cenami – słabe preparaty lub brak odpowiedniego wykształcenia osoby wykonującej zabieg.

 

Previous Post
Ból zęba – o czym świadczy?
Next Post
Hollywood Smile. Obiekt pożądania.