Instrukcja dbania o higienę jamy ustnej.

Stomatologia

Jak myć zęby, by były zdrowe? Instrukcja obsługi Twojej szczoteczki, mity o higienie i przydatne wskazówki.

Dbasz o swoje zęby a pomimo tego wciąż musisz leczyć je u swojego dentysty? Jak myć zęby i jakich preparatów używać, by zapobiegać rozwojowi próchnicy? Odpowiedzi na te pytania oraz esencję na temat higieny jamy ustnej znajdziesz w poniższym artykule.


TO W DOMU WYPRACUJESZ SUKCES

Polacy na tle innych europejskich narodów odwiedzają stomatologa stosunkowo rzadko (5x rzadziej). Współmierne częściej stwierdza się u nas ogniska próchnicy oraz braki zębowe już w 2 i 3 dekadzie życia. Konsekwencje braku zębów są zazwyczaj poważne. Wizyta u stomatologa to nie tylko leczenie, ale również zapobieganie rozwojowi chorób – tzw. profilaktyka przeciwpróchnicowa. Co półroczne przeglądy stomatologiczne mają na celu wykrycie zmian, których leczenie na wczesnym etapie zapobiegnie przykrym konsekwencjom choroby. Stomatolog usunie złogi nazębne, kamień oraz zabezpieczy zęby lakierem fluorowym – czynności, których Pacjent nie jest w stanie wykonać samodzielnie w domu. Kluczową jednak kwestią dla zdrowia jamy ustnej jest codzienne dbanie o prawidłową higienę w domowym zaciszu.


SKĄD BIORĄ SIĘ TWOJE PROBLEMY?

Już pare minut od umycia zębów na ich powierzchni odkłada się tzw. błonka nabyta zbudowana przede wszystkim ze składników śliny. Stanowi macierz dla kolonizacji bakteryjnej, która następuje niewiele później tworząc płytkę bakteryjną. Kolonizacja ta jest ściśle zorganizowana i następuje w uporządkowanej kolejności. Im dłużej płytka pozostaje na powierzchni zębów (newralgicznym miejscem jest powierzchnia zęba blisko dziąsła) tym bardziej patogenne drobnoustroje stwierdza się w jej składzie i tym samym grozi to rozwojem poważniejszych dolegliwości.


MOŻESZ MYĆ ZĘBY RAZ DZIENNIE

Mówi się, że gdybyśmy dbali o zęby dokładnie i starannie już jedna sesja ze szczoteczką dziennie uchroniłaby nas przed rozwojem próchnicy. Niestety mało kto poświęca na tę czynność tyle uwagi i zaangażowania, by móc sobie na to pozwolić. Dlatego za optymalną ilość szczotkowań uważa się mycie zębów rano i wieczorem – po 2 minuty. O ile nie masz problemu z uporczywym zapychaniem się przestrzeni pomiędzy zębami jedzeniem – nie ma konieczności mycia zębów zaraz po posiłku. W niektórych przypadkach jest to wręcz niewskazane. Znany nam wszystkim słodki napój Coca-Cola zawiera w sobie kwas ortofosforowy. Ten sam, który wykorzystywany jest w somatologii do wytrawiania powierzchni szkliwa i zębiny. Choć występuje w niewielkich stężeniach, po spożyciu napoju łatwo odczuć miękkość powierzchni zębów. Po jej spożyciu warto odczekać chwilę przed kolejnym myciem zębów. Kliknij w link, aby obejrzeć eksperyment, w którym ząb umieszczany jest w butelce napoju na 7 dni.


PASTA MA MNIEJSZE ZNACZENIE

Kluczową kwestią jest technika szczotkowania zębówpasty i płyny to tak naprawdę jedynie dodatek, który umila całą procedurę. Obecność fluoru, chlorheksydyny, związków zmniejszających nadwrażliwość czy ziół ma swoje zasługi, bardziej pomaga jednak walczyć z istniejącym problem aniżeli zwalczać jego powstawanie. Substancje te są jednak zbawienne u Pacjentów, u których powstanie schorzeń w obrębie jamy ustnej ma podłoże chorób ogólnych – cukrzycy lub zaburzeń odporności, bądź też pojawia w przebiegu ciąży u kobiet (ciążowe zapalenie dziąseł).


MAPA UŚMIECHU

Najbardziej istotną kwestią jest technika szczotkowania zębów. Można w uproszczeniu uznać, że każdy ząb ma 5 powierzchni. Cześć z nich oczyszcza się samodzielnie podczas jedzenia, część nie. Przed wieczornym szczotkowaniem przejedź językiem po wszystkich zębach. Miejsca, na których wyczuwasz chropowatą powierzchnię są pokryte płytką bakteryjną i to na nie zwracaj największą uwagę podczas rutynowego szczotkowana. Każdy z nas ma nieco inne ułożenie zębów i nieco inne miejsca największej retencji płytki – poznaj mapę swojego uśmiechu i zapobiegaj. Miejsca, w których jeden ząb styka się z drugim można oczyścić wyłącznie za pomocą nici lub irygatora stomatologicznego, który wypuszczając wodę pod ciśnieniem (ewentualnie wzbogaconą ziołami lub lekiem) dociera do trudno dostępnych przestrzeni. Przy ich oczyszczaniu zwróć największą uwagę na te, w których tendencja do zapychania się resztkami pokarmu jest największa. Dobrym zwyczajem jest intensywne płukanie ust po umyciu zębów – wodą czy specjalnymi płukankami – z użyciem mięśni postaraj się wytworzyć mocny przepływ płynu pomiędzy wszystkimi zakamarkami jamy ustnej.


 PRZEWAGA DZIĘKI TECHNICE

Ten slogan dobrze odnosi się również do szczotkowania zębów. Jeśli używasz szczoteczki elektrycznej lub sonicznej – technika tych urządzeń ułatwia Ci zadanie. Jedyne o czym musisz pamiętać to dotarcie do wszystkich powierzchni zębów (również tej za ostatnim zębem:) Posługując się szczoteczką manualną – najlepiej miękką o równym włosiu – ustaw ją pod kątem 45 stopni do dziąsła (główka skierowana w kierunku korzenia, nie korony zęba) – technikę musisz wypracować samodzielnie (kliknij w link poniżej by zobaczyć dokładny ruch szczoteczki). Wykonuj ruchy obortowo-wymiatające, tak aby „wymieść” bakterie znajdujące się blisko dziąsła w kierunku powierzchni żującej zęba. Unikaj nadmiernego ucisku – szybkie niszczenie się szczoteczki jest objawem zbytniego dociskania szczoteczki do zęba. Technika „Roll” – polecana głównie dla Pacjentów z zapaleniami dziąseł – nie jest łatwa, ale jeśli uzupełnisz ją ruchami okrężnymi, ewentualnie standardowym „szorowaniem” na pewno odczujesz pożądany efekt. Nie zapominaj o myciu języka, w nalotach gromadzących się na jego grzbietowej powierzchni tworzy się bogata mikroflora patogenów. Do tego celu możesz użyć swojej standardowej szczoteczki lub specjalnej skrobaczki (np. szwajcarskiej firmy Curaprox). Kliknij tu, aby zobaczyć symulację ruchów szczoteczki w technice Roll i przeczytać o wszystkich innych technikach szczotkowania zębów. 


BŁĘDNE KOŁO

Często zgłaszają się do nas Pacjenci ze stanem zapalnym dziąseł, którzy ze względu na ból i obrzęk zaniedbują higienę, omijają wrażliwe tkanki nie dopuszczając do jakiegokolwiek ich podrażnienia. Pierwotny stan zapalny jest najczęściej konsekwencją błędów w higienie, ich kontynuowanie pogłębia problem. Dlatego pomimo dyskomfortu zależy starannie oczyszczać obolałe okolice dziąseł. W tej sytuacji przydatny okaże się dobry płyn do płukania jamy ustnej, który nie traumatyzując tkanek ograniczy stan zapalny. Naszym Pacjentom polecamy płyn Eludril, którego szerokie i przedłużone działanie przeciwdrobnoustrojowe (zawdzięczane obecnością chlorheksydyny w składzie) świetnie sprawdza się we wspomaganiu procesu leczenia (płyn należy rozcieńczyć ciepłą wodą).


TO TYLKO 0,5% TWOJEGO DNIA

Kluczową kwestią dla zachowania zdrowia jamy ustnej jest higiena, która sprowadza się przede wszystkim do mechanicznego oczyszczania powierzchni zębów z zalegającej płytki nazębnej za pomocą szczoteczki. Żadna inna metoda, środek lub płyn nie są w stanie tego za nas zrobić. Niezwykle ważne jest przestrzeganie rytuału mycia zębów rano i wieczorem. W nocy spada ilość wydzielanej śliny, a więc ograniczone są jej zdolności oczyszczania zębów i jej działanie przeciwdrobnoustrojowe. Dbanie o zdrowy uśmiech zajmie nam około 7 minut dziennie, a to tylko 0,5% Twojego dnia. Jesteśmy pewni, że będzie to mądrze zainwestowany czas

Previous Post
Braki zębowe – konsekwencje utraty jednego lub wielu zębów
Next Post
Ból zęba – o czym świadczy?